Gitar Dersleri

Müzik kültürel ifademizin hayati bir parçasıdır ve belki de hiçbir müzik aleti müziğin gelişimini gitar kadar modern tarih boyunca şekillendirmemiştir. Ama gitarın kendisinin tarihi nedir? Bu enstrüman neden caz, blues ve - tabii ki - rock and roll gibi 20. yüzyıl müzik türlerinin ikonik sembolü haline geldi?

Gitarın erken tarihinin çoğu belirsiz olsa da, telli çalgılar binlerce yıldır insan yaşamının bir parçası olmuştur. Ortaçağ İspanya'sı gitar tarihinin ilk şekillenmeye başladığı yerdir, ancak 20. yüzyıla kadar bir enstrüman olarak gerçek anlamda kendine gelmedi. Özellikle elektro gitarın gelişiyle rock and roll'un gelişiminde kilit bir rol oynadı ve neredeyse tüm diğer modern müzik türlerinin yaratılmasına katkıda bulundu.

Modern "gitar" kelimemiz muhtemelen eski Yunanca kelime κιθάρα (kithara) 'dan gelmektedir ve şüphesiz, telli çalgılar kayıtlı tarihten önce de vardı. Çoğu bilim insanı, gitar tarihinde en büyük rolü oynayan iki enstrüman, Avrupa udu ve ud adı verilen bir Arap enstrümanıydı.

19. yüzyılın başlarında gitarlar, günümüzün altı telli çalgılarına çok yakın görünüyordu, ancak boyutları daha küçüktü. 1800'lerin ortalarında, İspanyol bir müzisyen ve luthier olan Antonio de Torres Jurado, tüm modern gitarların ortaya çıkmasını sağlayacak gitar stilini yaratmaya başladı. Modern zamanlarda hak ettiği kadar itibar görmese de, birçok yönden gitar tarihindeki büyükbaba figürüdür.

Genişletilmiş gövdesi, artırılmış bel kıvrımı, inceltilmiş göbeği ve ahşap ayar mandallarının yerini alan işlenmiş kafasıyla, klasik gitarlara farklı seslerini ve kalın, ağır seslerini veren yenilikçi bir fan desteği ve gövde tasarımı sayesinde kreasyonları özellikle dikkate değer hale geldi. . Bir başka etkili İspanyol gitarist olan Andres Segovia, Torres'in yarattığı ve onu bir konser enstrümanı olarak kurduğu klasik gitarı aldı. Ayrıca erken dönem polifonik müziği de yazdı ve şu anda 'klasik' gitar müziği olarak düşündüğümüz karmaşık müzik besteleri yarattı.

İster klasik, ister akustik veya elektro gitar her alanda her her seviyeye ders verebilecek profesyonellikte eğitmenlerimiz ile tanışmaya var mısınız? Lütfen aşağıda yer alan Hizmet Talep Formumuzu doldurunuz.

Gitar Eğitimi Hizmet Talep Formu

Gitar Eğitimi Hizmet Talep Formu

Dikkat!

Lütfen aşağıdaki formu doldurup bize gönderiniz. En kısa sürede Eğitmenimiz tarafından aranacaksınız.


Bu Dersi Almak İçin Gerekli Donanım:
  • İnternet Bağlantısı
  • Bilgisayar (Masaüstü, Laptop, Tablet)
  • Web Kamera
  • Mikrofon
  • Gitar