Evde Yoga

Hatha Yoga:
Hatha Yoga, Raja Yoga'nın bir koludur ve fiziksel duruşlara ve nefes talimlerine ağırlık veren okuludur. Bu okul Yogi Swatmarama tarafından 15. yüzyılda Hindistan'da başlatılmıştır. Belli başlı kitabı Swami Svatmarama'nın "Hatha Yoga Pradipika" adlı eseridir.

Ha-Tha Güneş ve Ay anlamına gelir. Birlikte yazıldığında ise "güçlü" anlamını taşır ve vücudu temizlemenin ne büyük bir güç gerektirdigini sembolize eder. Swatmara Hatha yogayı, vücudu uzun meditasyon seanslarına hazırlayıp kuvvetlendirmek amacıyla yapılacak asanalar (duruşlar) ve pranayama'lar (nefes teknikleri), bandhalar (kilitler), mudralar (mühür), meditasyon olarak düşünmüştür.

Batı dünyasında günümüzde uygulanan ve kısaca yoga olarak bilinen fiziksel egsersizler ve stress azaltıcı nefes alıştırmaları Hatha yoga'dan ortaya çıkmıstır ve ruhsal ve fiziksel sağlık amacıyla yapılmaktadır.
Hatha Yoga, asanalar veya duruşlar olarak bilinen fiziksel egzersizler ve nefes ile birlikte cildinizi, kaslarınızı ve kemiklerinizi hizalamak için tasarlanmış diziler sistemidir. Duruşlar aynı zamanda vücudun birçok kanalını, özellikle ana kanalı, omurgayı açmak için tasarlanmıştır.

Yoga Terapi:
Yoga Terapi, zihinsel ve fiziksel sağlığı iyileştirmek için yoga duruşları, nefes egzersizleri, meditasyon ve özelleştirilmiş hareketleri kullanan bir terapi türüdür. Yoga terapisinin bütünsel odak noktası zihin, beden ve ruhun bütünleşmesini teşvik etmektir. Modern yoga terapi, hem fizik tedavi hem de psikoterapiden unsurlar içeren çok çeşitli terapötik modaliteleri kapsar. Yoga terapi derslerine her yaştan kişi rahatlıkla katılabilir. Herhangi bir yoga deneyimine gerek yoktur. Bu derslerde, nefes alış verişlerle pozlara girip çıkarak, bazen poz içinde birkaç nefes kalarak, yumuşak akışlar yapılır. Yoga uygulaması genel olarak bedeni ve zihni geliştirmeyi ve dolayısıyla terapötik etkiler için potansiyele sahip olmayı amaçlarken, yoga terapide zihinsel ve fiziksel rahatsızlıkları hafifletmeye veya iyileştirmeye yardımcı olmak için belirli yoga uygulamaları ve bilinen faydaları kullanılır. Yavaş akışlı ve herkes tarafından yapılabilecek hareketlerdir.
NOT: Yoga terapi, özellikle rahatsızlığı olan bedenlerle çalışmak için geliştirilmiş, Hatha yoganın içinden doğan bir yoga ekolüdür. Bunun yanı sıra yaşamında çok fazla bedensel aktivite yapmamış, ya da uzun süredir hareketsiz kalmış bedenleri harekete alıştırmak için harika bir anahtardır. Bedenin hareket kapasitesi göz önüne alınarak gerekli uyumlamalar yapılır ve kişinin bedenindeki ve zihnindeki rahatsızları gidermek ve güçlendirmek için bu konuda uzmanlaşmış bir yoga eğitmeni eşliğinde çalışılır. Özellikle bireysel çalışmak esas olsa da gerekli yönlendirmelerle grup derslerinden de fayda sağlayabilir. Herhangi bir sağlık sorununuz varsa lütfen derslere katılmak için doktorunuzdan bilgi ve onay almak gerekir.

Yoga Nidra:
Sırtüstü yatarak hareketsiz uygulanan derin gevşeme sanatıdır. Yoga Nidra sırasında sadece derin gevşeme ile birlikte kişiliğimizi yeniden yapılandırır ve geliştiririz. Karakterinizi şekillendiren, hayatınızı pozitif yöne doğru yönelten önemli bir uygulamadır.
Yoga sanskrit dilinde "birleşmek" veya "odağı bir noktada toplamak" anlamına gelir ve Nidra "uyku" anlamına gelir.
Yoga Nidra çalışmalarını düzenli uygularsanız zihninizin doğasıda değişecektir. Hastalıklar iyileşir, yaratıcı dehanız onarılır.

Hamile yogası:
Hamilelik dönemini rahat geçirmek, bulantı, kramp ve gerginlikleri hafifletmek, yoga duruşu çalışmalarıyla beli ve omurgayı desteklemek, bedeni doğuma ve sonrasına hazırlamak üzere bir yoga uzmanı eşliğinde yapılan Yoga türüdür. Yoga, Bedeniniz, zihniniz ve Ruhunuz için doğru ve iyi olanı bulmak için harika bir yoldur. Bu farkındalık gebelikte daha da önemli bir rol taşımaktadır, çünkü hamile bir anne sadece kendi vücudunun değil, aynı zamanda daha hassas minik bir varlık için de sorumluluk taşır.
Hamile yogası, nefes ve asana (yoga duruşu) çalışmalarıyla beli ve omurganın tümünü desteklemek, bulantı, kramp ve gerginlikleri hafifletmek, bedeni doğuma ve sonrasına hazırlamak üzere, bu konuda uzman bir eğitmen eşliğinde uygulanan yoga çalışmasıdır.

Meditasyon:
Meditasyon, Latince meditatio kelimesinden türetilmiş, sözcük anlamıyla birçok Batı dilinde "derin düşünme" anlamına gelen bir terim olup, mistik anlamıyla, sözlüklerde, "kişinin iç huzuru, sükunet, değişik şuur halleri elde etmesine ve öz varlığına ulaşmasına olanak veren, zihnini denetleme teknikleri ve deneyimlerine verilen ad" olarak tanımlanır.
Meditasyon, genellikle, şartlanmış zihnin ve alışılagelmiş düşüncenin ötesine geçmemizi sağlayan ve gerçeğin doğasını keşfetmemize olanak veren zihinsel dikkat eğitimi olarak tasvir edilir.

65 yaş üstü için yoga:
İlerleyen yaşla beraber ortaya çıkan eklemlerde kireçlenme ve sertleşme, tansiyon dengesizliği, sindirim düzensizliği ve diğer kronik ve yapısal rahatsızlıklarda, Yoga alternatif bir terapi biçimi olarak başarıya ulaşmıştır. Tıp bilim adamlarına göre Yoga, bedenin tüm sistemlerini ve organlarını direkt olarak etkileyen sinir ve endokrin sistemlerinde denge sağladığı için başarılıdır. 65 yaş üstü kişinin bedenindeki ve zihnindeki rahatsızları gidermek ve güçlendirmek için bu konuda uzmanlaşmış bir yoga eğitmeni eşliğinde çalışılır.

Yoga Eğitimi Hizmet Talep Formu

Yoga Eğitimi Talep Formu

Dikkat!

Lütfen aşağıdaki formu doldurup bize gönderiniz. En kısa sürede Eğitmenimiz tarafından aranacaksınız.


Yoga Dersi Almak İstediğiniz Gün ve Saatleri Aşağıdaki Listeden İşaretleyiniz.
Bu Dersi Almak İçin Gerekli Donanım:
  • İnternet Bağlantısı
  • Bilgisayar (Masaüstü, Laptop, Tablet)
  • Web Kamera
  • Mikrofon