Akıl Oyunları ve Kodlamaya Giriş

Akıl oyunları, insanların yıllardır eğlenmek, vakit geçirmek amacıyla oynadığı ama üzerinde çok da düşünmediği aktivitelerdir. Son yıllarda yapılan araştırmalarda farkına varıldı ki bu tarz oyunların zihinsel gelişim süreçlerine katkıları yadsınamayacak kadar büyük. Akıl oyunları çocuklara analitik düşünme becerilerini geliştiren en önemli aktivitelerdir. Odaklanmak, analiz etmek, zamanı doğru kullanmak, hızlı kararlar almak, strateji geliştirmek, taktik kurmak ve daha bir çok matematiksel beceri bu oyunlar sayesinde gelişir.

Kodlama ise bir problemi çözebilmek için farklı bilişsel becerilerin bir arada kullanılma sürecidir. Problemi çözebilmenin ilk aşaması öncelikle verilen problemin net olarak anlaşılması ve analiz edilmesidir. Bireylere; problemlere çok yönlü çözümler sunmak, sistematik düşünmek, olayları ilişkilendirmek, farklı ve yaratıcı düşünmek, problem çözme odaklı olmak, takım çalışması yapabilme, eleştirel düşünebilme gibi özellikler kazandırır. Ayrıca çocukların bilgisayar başında harcadıkları zaman göz önüne alındığında, bu zamanı onlara fayda sağlayacak ve geliştirecek konuya yönlendirmek daha yararlı olacaktır.

Yakın geçmişte, kodlama, eğitim sektöründeki en büyük trendlerden biri haline geldi. Bu nedenle, dünyanın her yerindeki okullar ve ebeveynler çocuklarına nasıl kod yazılacağını öğretiyor. Öğrencilere nasıl kod yazılacağını öğretmek onları milyardere çevirmeyebilir, ancak kesinlikle birçok faydası vardır.

Kod yazmayı öğrenmenin temel faydaları şunlardır

1. Kodlama yoluyla çocuklar hesaplama becerilerini öğrenebilirler Çocuklar kod yazmayı öğrendiklerinde, sadece bilişsel beceriler geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda bir bilgisayara benzer problem çözme sürecini de öğrenirler. Bu süreç, problemleri farklı şekillerde sunmak için örüntü tanımayı kullanmayı ve bunları mantıksal olarak parçalara ayırmayı ve çözmek için gereken adımları oluşturmayı içerir.

2. Kodlama yeni okuryazarlıktır. Günümüzde çocuklar tamamen farklı bir dünyada büyüyorlar. Bilgisayarlar, cep telefonları, Netflix ve Facebook hayatlarının bir parçası. Aslında, oyuncaklar bile şu anda dijital ve çoğunun programları var. Teknolojinin nasıl kullanılacağını bilmek bir şey olsa da, arkasındaki bilimi anlamak tamamen başka bir şeydir. Kodlama, arkalarındaki büyüyü geri çekmeye yardımcı olur, böylece çocuklar kendilerini neyin kontrol ettiğini anlayabilir. Bu nedenle günümüzün öğrencileri teknolojiyi tüketmeli ve onu neyin kontrol ettiğini anlamalıdır.

3. Kodlama, çocukların problem çözme becerilerini öğrenmelerine yardımcı olur. Çocuklara zor sorunları farklı bölümlere ayırmayı öğretir. Bu teknik aynı zamanda birkaç başka alana da aktarılabilir. Örneğin bilim adamları, problemleri tek tek test etmeden önce bir hipotez üreterek ele alırlar. Aynı şekilde, araba tamircileri, sorunun nerede olduğunu bilmek için her seferinde bir parçayı değiştirerek araba sorunlarını teşhis eder. Kodlamada, bilgisayar programcıları bir hipotez oluşturarak ve hangisinin sorunu çözebileceğini test etmek için kodları değiştirerek hataları çözerler. Çocuklar için kodlama, olabildiğince genç yaşlarda tanıtılmalıdır. Yalnızca yarının iş piyasasıyla hemen alakalı olacak becerileri öğretmekle kalmaz, aynı zamanda matematik, okuma, heceleme ve problem çözme gibi birçok sonuç alanında becerilerin güçlendirilmesine yardımcı olur. . Daha sonra çocukların geometri, trigonometri, istatistik, veri analizi, fizik ve daha pek çok konuda becerilerini geliştirmelerine yardımcı olacaktır.

4. Kodlama, kariyer fırsatlarıyla birlikte gelir Mevcut küresel ekonomide rekabet edebilmek için, öğrencilerin teknolojiyi içeren kapsamlı bir beceri setine sahip olmaları gerekir.  Aslında, gelecekte kodlamanın nasıl yapılacağını bilmemek, yalnızca nasıl okunacağını bilmemekle karşılaştırılabilir. Çoğu iş, temel bilgisayar becerilerine sahip olmanızı gerektirecektir. Kıyafet butikleri ve restoranlar bile şu anda bir tür bilgisayar bilgisine ihtiyaç duyuyor. Kodlamada uzmanlaşanlar, bu nedenle çok para kazanacaklar ve müşterilerle sık sık iletişime geçtikleri için fırsatlar gelecekte kesinlikle artacaktır.

5. Kodlama, çocukları gelecekte önemli olan becerilerle donatır. Teknolojinin ve yaygınlığın hayatımızdaki süregelen önemi, kodlama becerisine sahip birçok insanı gerektirecektir. Program yazmanın gelecekte de iyi sonuç vereceğine inanılıyor. Bilgisayar kullanımını gerektirmeyen diğer birçok iş bile bir çeşit kodlama gerektirecektir. Ek olarak, çocukların nasıl kodlanacağını öğrenirken iletişim, eleştirel düşünme, yaratıcılık ve işbirliği gibi diğer önemli becerileri de öğreneceklerdir.

6. Kodlama yaratıcılığı kolaylaştırır. Yetişkinlerin aksine çoğu çocuk, kutunun dışında düşünmelerini sağlayan yaratıcı zihinlere sahiptir. Sonsuz çözüm arayışı ve kodlama varyasyonları, onları yaratıcı zihinlerini maksimum düzeyde kullanmaya motive edebilir. Kod yazmayı hızla öğrenen çocuklar, kodlama ile hikaye anlatımı arasındaki bağlantıyı görebilir. Hem kodlama hem de hikaye anlatımı normalde benzer bir model izler (başlangıç, orta ve son). Bu yaratıcı ilham, bu nedenle onlara yazılı ve topluluk önünde konuşma konusunda yardımcı olabilir.

7. Kodlama, öğrencilerin sorunlardan kaçınmalarına ve sebat etmeyi öğrenmelerine yardımcı olabilir. Kodlama veya programlamada çocuklar problemlerle nasıl başa çıkacaklarını ve hataları nasıl tahmin edeceklerini öğrenirler. Doğru kodların nasıl yazılacağını bilmek, tüm programın çökmesini önlemeye yardımcı olabilir. Dahası, yarattıkları şey iyi çıkmıyorsa ısrar etme eğilimindedirler. Ayrıca neyin işe yaramadığını, neden çalışmadığını ve iyi çalıştığından emin olmak için neler yapılabileceğini araştırmak zorundadırlar.

Akıl Oyunları ve Kodlamaya Giriş Hizmet Talep Formu

Akıl Oyunları ve Kodlamaya Giriş Eğitim Talep Formu

Dikkat!

Lütfen aşağıdaki formu doldurup bize gönderiniz. En kısa sürede Eğitmenimiz tarafından aranacaksınız.


Bu Dersi Almak İçin Gerekli Donanım:
  • İnternet Bağlantısı
  • Bilgisayar (Masaüstü, Laptop, Tablet)
  • Web Kamera
  • Mikrofon