Güvenli Mod Kullanımı

Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş LinkedIn'de paylaş
ÖZET
Bu makalede, Windows tarafından desteklenen birkaç Güvenli Önyükleme seçeneği anlatılmaktadır. Bu seçenekler, olabildiğince düşük bir sürücü kümesini yükler. Bu seçenekleri kullanarak Windows'u başlattığınızda, kayıt defterini düzenleyebilir veya sürücüler yükleyebilir ya da kaldırabilirsiniz.

Bu makalede, Windows tarafından desteklenen birkaç Güvenli Önyükleme seçeneği anlatılmaktadır. Bu seçenekler, olabildiğince düşük bir sürücü kümesini yükler. Bu seçenekleri kullanarak Windows'u başlattığınızda, kayıt defterini düzenleyebilir veya sürücüler yükleyebilir ya da kaldırabilirsiniz.

Bir Güvenli Önyükleme seçeneğini kullanmak için, şu adımları izleyin:
1.    Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve klavyenizde F8 tuşunu basılı tutun. Birden çok işletim sistemine önyükleme yapacak biçimde yapılandırılmış bir bilgisayarda, F8 tuşuna Önyükleme Menüsü görüntülendiğinde basabilirsiniz.
2.    Windows Gelişmiş Seçenekleri menüsü görüntülendiğinde bir seçenek belirleyin ve ENTER tuşuna basın.
3.    Önyükleme menüsü yeniden görüntülendiğinde ve "Güvenli Mod" seçeneği en altta mavi olarak göründüğünde, başlatmak istediğiniz kurulumu seçin ve ENTER tuşuna basın.
Güvenli Önyükleme seçeneklerinin açıklaması
•    Güvenli Mod (SAFEBOOT_OPTION=Minimal): Bu seçenek, Windows'u başlatmak için olabildiğince düşük bir aygıt sürücüsü ve hizmet kümesini kullanır.
•    Ağ hizmetleriyle Güvenli Mod (SAFEBOOT_OPTION=Network): Bu seçenek, ağ hizmetlerini yüklemeniz için gereken tüm sürücülerin yanı sıra Windows'u başlatmak için olabildiğince küçük bir aygıt sürücüsü ve hizmet kümesini kullanır.
•    Komut İstemiyle Güvenli Mod (SAFEBOOT_OPTION=Minimal(AlternateShell)): Bu seçenek, Windows Gezgini yerine Cmd.exe dosyasının çalışması dışında Güvenli mod ile aynıdır.
•    VGA Modunu Etkinleştir: Bu seçenek, geçerli ekran bağdaştırıcısını (Vga.sys sürücüsünü değil) kullanarak Windows'u 640 x 480 modunda başlatır. Bu mod, görüntünün ekran tarafından gösterilemeyen bir ayara yapılandırılmış olduğu durumlarda kullanışlıdır.

Not Güvenli mod ve Ağ Hizmetleri ile Güvenli mod, Vga.sys sürücüsünü yükler.
•    Bilinen En İyi Yapılandırma: Bu seçenek, önceki iyi yapılandırmayı kullanarak Windows'u başlatır.
•    Dizin Hizmeti Geri Yükleme Modu: Bu mod, yalnızca Windows tabanlı etki alanı denetleyicileri için geçerlidir. Bu mod, bir dizin hizmeti onarma işlemi gerçekleştirir.
•    Hata Ayıklama Modu: Bu seçenek, Windows'da hata ayıklama modunu açar. Hata ayıklama bilgileri, hata ayıklayıcının çalıştığı başka bir bilgisayara bir seri kablo aracılığıyla gönderilebilir. Bu mod COM2 kullanacak biçimde yapılandırılmıştır.
•    Önyükleme Günlüğünü Etkinleştir: Bu seçenek, bilgisayar Bilinen En İyi Yapılandırma dışındaki bir Güvenli Önyükleme seçeneğiyle başlatıldığında günlük oluşturma işlevini açar. Önyükleme Günlüğü metni, %SystemRoot% klasöründeki Ntbtlog.txt dosyasına kaydedilir.
•    Windows'u Normal Biçimde Başlat: Bu seçenek, Windows'u normal modunda başlatır.
•    Yeniden Önyükle: Bu seçenek bilgisayarı yeniden başlatır.
•    OS Seçenekleri Menüsüne Dön: Birden fazla işletim sistemini başlatacak biçimde yapılandırılmış bir bilgisayarda, bu seçenek Önyükleme menüsüne döndürür.
Güvenli Önyükleme seçeneklerinden birini kullandığınızda bir ortam değişkeni ayarlanır. Ortam değişkeni SAFEBOOT_OPTION'dır. Bu değişken, Network (Ağ) veya Minimal (En Az) olarak ayarlanır.

Varsayılan Microsoft VGA sürücüsü kullanılarak, 640 x 480 çözünürlük ve 16 renkte görüntü elde edilir. Seçtiğiniz Güvenli Önyükleme moduna bağlı olarak, bir etki alanı veya yerel Güvenlik Hesapları Yöneticisi ile tüm modlarda oturum açmalısınız.

7Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
•    Microsoft Windows XP Home Edition
•    Microsoft Windows XP Professional Edition
•    Microsoft Windows XP Professional x64 Edition
support.microsoft.com

Makale Bilgileri
Okunma Sayısı: 6137
Makale Puanı:
  24.11.2014       Selçuk Arat

Etiketler

 Güvenli mod