Bilgisayarımızın bakımını nasıl yapmalıyız?

Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş LinkedIn'de paylaş
ÖZET
Yaşamımızda olduğu gibi bilgisayarlarımızda da önceden alınan tedbirler ya da uygun bakımlar sayesinde bir çok problemden kaçınabiliriz. Bilgisayarınızı tozdan, yiyecek ve içecek uzak ve temiz tutun. Her zaman düzgün kapatın. Uygulamalarınızın güncel versiyonlarını kullanarak mevcut hatalardan arındırın. Bir virüs programı için yatırım yapın ve sisteminizi en son virüs güncellemeleriyle donatın.

Windows Update:  Windows Update bilgisayarınızı güncel tutmaya yarayan bir Windows çevrimiçi uzantısıdır. Bilgisayarınızın yazılım, donanım ve işletim sisteminizin güncelleştirmeleri için Windows Update’i kullanabilirsiniz. Windows işletim sistemindeki hatalardan uzak kalmak için en az haftada bir kez Windows Update sitesini kontrol etmeniz önerilir.

Virus Tarama: Bilgisayarınızı kullanırken karşılaşabileceğiniz hemen hemen bütün problemlerin sorumlusu bir virüs olabilir. Bu tür problemlerden uzak kalmak istiyorsanız bilgisayarınızı virüsler, casus programlara karşı koruyan güncel bir antivirüs veya internet security yazılımı kurmalısınız. Çoğu antivirüs yazılımı benzer özelliklere sahiptir.  McAfee, Kaspersky, Norton en sık kullanılan antivirüs ve internet security yazılımlarından bir kaç tanesidir.

Disk Tarama: Scandisk bir windows uygulamasıdır. Hard diskinizdeki hataları kontrol eder ve bulunan hataları düzeltmeye çalışır.  Bu hatalar sıklıkla Windows’un yeniden başlatılmasını gerektirir. ScanDisk’i kullanmak için;

Bilgisayarımı aç

Tarama yapmak istediğiniz diskin üzerine sağ tuşla basarak Özelliklere (Properties) girin.

Üst tarafta yer alan menüden Araçlar (Tools) sekmesine tıklayın.

Hata Denetimi başlığı altında bulunan Şimdi Denetle düğmesine basın.

En sık karşılaşılan hatalar için Basit Başlat düğmesine basarak taramayı başlatın. Tarama yapmadan önce bütün açık programlarınızı kapatmanız önerilir. ScanDisk’i ayda bir kez çalıştırmanız önerilir.

Disk Birleştirici:  Diskte bulunan bilgiler zaman içinde izlenemeyen parçalara ayrılırlar. Birleştirme işlemi bu parçaları yeniden bir araya getirir ve böylece bilgiye erişim süresi kısalır. Depolamanın daha etkin bir şekilde kullanımına imkan tanır.

Disk Birleştiriciyi (Disk Defragmenter) kullanmak için;

Bilgisayarımı aç

Tarama yapmak istediğiniz diskin üzerine sağ tuşla basarak Özelliklere (Properties) girin.

Üst tarafta yer alan menüden Araçlar (Tools) sekmesine tıklayın.

Disk Birleştir başlığı altında yer alan Şimdi Birleştiri tıklayın.

Disk Birleştiricisini açtığınızda önce Analiz butonuna tıklayın. Windows diskinizi inceleyecek ve birleştirme işleminin gerekli olup olmadığını kontrol edecektir.Birleştirme işlemi bilgilerinize herhangi bir zarar vermez.

 

Eski ve Gereksiz Programları Kaldırmak:  Bu programlar bilgisayarınız yavaşlatmanın dışında diğer bazı programlarla uyuşmazlık da gösterebilir. Bu programları Denetim Masasında yer alan Program Ekle/Kaldır kısmından kaldırabilir ve bilgisayarınızın performansını iyileştirebilirsiniz.

Makale Bilgileri
Okunma Sayısı: 2635
Makale Puanı: 4
  4.6.2014       Kadir Avci

Etiketler

 Bilgisayar Bilgisayar bakımı